Zabezpiecz wierzytelność
Sam wyrok zasądzający należność może nie wystarczyć.
Głównym celem zabezpieczenia roszczeń pieniężnych jest zapobieżenie sytuacji braku realnej możliwości wyegzekwowania zobowiązania. Wyrok zasądzający roszczenie będzie stanowił dla wierzyciela wartość dopiero wówczas, jeżeli możliwe będzie jego wykonanie i uzyskanie należności.
Zabezpieczenie dochodzonego roszczenia nie tylko pozwala na wyegzekwowanie zasądzonej kwoty, ale także poprawia pozycję negocjacyjną strony, która dokonała zabezpieczenia. Uciążliwości związane z wykonaniem zabezpieczenia często skłaniają drugą stronę procesu do większych ustępstw podczas negocjacji prowadzonych w celu polubownego zakończenia sporu.
Zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia wymaga odpowiedniego przygotowania. Zasadą jest uprawdopodobnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Ważny na tym etapie jest właściwy dobór środków dających przekonanie, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia. Przyczynami zagrażającymi w poważnym stopniu osiągnięciem celów postępowania w sprawie jest zła kondycja finansowa dłużnika, która przejawia się na przykład w zaprzestaniu regulowania zobowiązań. Okoliczności te należy jednak uprawdopodobnić we właściwy dla danej sprawy sposób.
Warto pamiętać, że ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U.2019.1649) dodano z dniem 1.01.2020 r. § 2[1] w art. 730[1] k.p.c., wskutek czego interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia uważa się za uprawdopodobniony, gdy żądającym zabezpieczenia jest powód dochodzący należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w przypadku gdy wartość tej transakcji nie przekracza siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, a dochodzona należność nie została uregulowana i od dnia upływu terminu jej płatności upłynęły co najmniej trzy miesiące.